Արփինե Աշոտի Հովհաննիսյան

  • 303

Ծննդյան օր

04.12.1983

Ծննդավայր

Հայաստան

Երևան

Ընտանիք

Ամուսնացած չէ:

Կրթություն

2004

Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) իրավաբանական ֆակուլտետը:

2006

Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) իրավաբանական ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Իրավաբան:

2009

Ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու:

Զինծառայություն

Տվյալներ չկա

Խորհրդարանական գործունեություն

ԱԺ 5-րդ գումարում

2012-2017

06.05.2012-04.09.2015թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգով ՀՀԿ): Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ:

Լիազորությունների դադարման հիմքը

04.09.2015 – պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում կամ առեւտրային կազմակերպությունում նշանակվել (ընտրվել) է պաշտոնում («Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի «գ.1» կետ)

ԱԺ 6-րդ գումարում

2017-2018

2017թ. ապրիլի 2-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համապետական ընտրական ցուցակով: 2017թ. մայիսի 19-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: 24.05.2017 Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 18.09.2018 Արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու, արդար դատաքննության իրավունքի և հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստերի առնչությամբ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանվածության մակարդակը քննության առարկա դարձնելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի անդամ:

Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ

Զբաղվածություն
Զբաղվածություն հանրային ոլորտում

Առաջին կարգի մասնագետ

2003-2006

ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի դատաիրավական բարեփոխումների վարչության քրեակատարողական ծառայության բարեփոխումների բաժին:

Առաջատար մասնագետ

2006-2007

ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի դատաիրավական բարեփոխումների վարչության քրեակատարողական ծառայության բարեփոխումների բաժին:

Իրավական ակտերի փորձաքննության վարչության պետի տեղակալ

2007-2008

ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի իրավական ակտերի փորձաքննության վարչության պետի տեղակալ:

ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի օգնական

19.05.2008-30.09.2008

ՀՀ նախագահի աշխատակազմ

ԱԺ նախագահի խորհրդական

2008-2011

ՀՀ Ազգային Ժողով

Նախարար

04.09.2015

Նշանակվել ՀՀ արդարադատության նախարար:

Նախարար

27.09.2016

Վերանշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարար:

Զբաղվածություն մասնավոր հատվածում
Զբաղվածություն գիտության, կրթության բնագավառում

Դասախոս

2007

ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դասախոս է:

Զբաղվածություն մշակույթի և սպորտի բնագավառում
Հասարակական-քաղաքական գործունեություն

2016-2019

ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ է:

Պարգևներ

Պարգևատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ պատվոգրով, «ԵԿՄ. 20 տարի» հոբելյանական հուշամեդալով, «Մխիթար Գոշ» մեդալով (2016թ.):

Կոչումներ

Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու