Աղվան Արշավիրի Վարդանյան

  • 461

Ծննդյան օր

07.10.1958

Ծննդավայր

Նախիջևան

Գեմուր

Ընտանիք

Ամուսնացած է, ունի երկու զավակ:

Կրթություն

1982

Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: Հայոց լեզվի և գրականության մասնագետ: Բանաստեղծ: Լրագրող:

Զինծառայություն

Խորհրդարանական գործունեություն

ԱԺ 2-րդ գումարում

1999-2003

ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների, այնուհետև` պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ: «Հայ Հեղափոխական դաշնակցություն»  խմբակցության անդամ, այնուհետև` ղեկավար:

ԱԺ 5-րդ գումարում

2012-2017

2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ԱԺ սոցիալական հարցերի, 11.06.2012-04.03.2016թթ՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի, 01.11.2012-04.03.2016թթ՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի, 04.03.2016-18.05.2017թթ՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամ, 10.03.2016-18.05.2017թթ.՝ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության քարտուղար: ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ:

ԱԺ 6-րդ գումարում

2017-2018

ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ համապետական ընտրական ցուցակով: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն (ՀՅԴ) անդամ: 18.05.2017 – 04.05.2018
«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության քարտուղար:  24.05.2017 – 31.05.2017 Առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 31.05.2017 – 11.05.2018 Առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:

11.05.2018 – «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի համաձայն լիազորությունները դադարել են:

Զբաղվածություն
Զբաղվածություն հանրային ոլորտում

Ապրանքագետ

1975-1977

«Հայջրինդուստրիա» միավորում:

Պատասխանատու քարտուղար

1982- 1987

«Երևանի համալսարան» թերթ:

Ամսագրի աշխատակից

1988-1990

«Աղբյուր» և «Գարուն» ամսագրեր:

Գրողների միության քարտուղար

1990-1993

Հայաստանի գրողների միություն:

Նախարար

2003-2008

ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն:

Զբաղվածություն մասնավոր հատվածում

Գլխավոր խմբագիր

1991-1993

«Երկիր» թերթ:

Ռադիոկայանի աշխատակից

1994

«Ազատություն» ռադիոկայան:

Խմբագիր

1994-1996

«Դրոշակ» (Աթենք, Հունաստան) հանդես:

Գլխավոր խմբագիր

1996-1999

«Երևան» լրատվական կենտրոն:

Զբաղվածություն գիտության, կրթության բնագավառում
Զբաղվածություն մշակույթի և սպորտի բնագավառում
Հասարակական-քաղաքական գործունեություն

1990-ից

ՀՅԴ անդամ է:

2008

Ընտրվել է ՀՅԴ բյուրոյի անդամ:

:

ՀԼԿԵՄ կենտկոմի գրական մրցանակի դափնեկիր է (1989թ.), «Քարե սեղան» և «Ելք երկրից» բանաստեղծական ժողովածուների հեղինակ:

Պարգևներ

Պարգևատրվել է «Անանիա Շիրակացի» (2006թ.), «Երախտագիտություն» (2017թ.) մեդալներով:

Կոչումներ

Մոտոհրաձգային զորքերի պահեստազորի լեյտենանտ: