Վահան Էդուարդի Հովհաննեսյան

  • 220

Ծննդյան օր

16.08.1956

Ծննդավայր

Հայաստան

Երևան

Ընտանիք

Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա:

Կրթություն

1978

Ավարտել է  Մոսկվայի մանկավարժական համալսարանը: Պատմաբան: Հնագետ: Պատմական գիտությունների թեկնածու:

Զինծառայություն

1978-1980

ԽՍՀՄ Զինված ուժեր

Խորհրդարանական գործունեություն

ԱԺ 2-րդ գումարում

1999-2003

Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 17 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: ՀՅԴ խմբակցության անդամ:

ԱԺ 3-րդ գումարում

2003-2007

2003-2007թթ.`  Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): ՀՅԴ խմբակցության անդամ: ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ:
2003թ. հունիսի 12-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:

ԱԺ 4-րդ գումարում

2007-2012

Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՅԴ): 07.06.2007-28.02.2008թթ.` Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, 24.02.2010-31.05.2012թթ.` Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: 19.05.2008-31.05.2012` «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար:

ԱԺ 5-րդ գումարում

2012-2017

Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով ՀՅԴ  կուսակցությունից: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն (ՀՅԴ) կուսակցության անդամ է: 31.05.2012 – 28.12.2013 «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ է: 11.06.2012 – 28.12.2013 Առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է: 11.06.2012 – 28.12.2013 Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է: 07.02.2013 – 17.09.2013 Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ է:

Լիազորությունների դադարման հիմքը
28.12.2013 – պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում կամ առեւտրային կազմակերպությունում նշանակվել (ընտրվել) է պաշտոնում («Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի «գ.1» կետ)

Զբաղվածություն
Զբաղվածություն հանրային ոլորտում

ՀՀ Նախագահի խորհրդական:

1998-1999

ՀՀ Նախագահի խորհրդական, տեղական ինքնակառավարման հարցերով հանձնաժողովի նախագահ:

Զբաղվածություն մասնավոր հատվածում
Զբաղվածություն գիտության, կրթության բնագավառում

Գիտաշխատող, գիտահետազոտական բաժնի վարիչ:

1980-1989

«Էրեբունի» թանգարանում եղել է գիտաշխատող, գիտահետազոտական բաժնի վարիչ:

Գիտաշխատող

1989

ԳԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ:

Զբաղվածություն մշակույթի և սպորտի բնագավառում
Հասարակական-քաղաքական գործունեություն

1990-1992

Մասնակցել է Արցախի ազատագրական պայքարին:

1990-1992

ՀՅԴ Հայաստանի Կենտրոնական կոմիտեի անդամ:

1992-1995

ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ:

1995-1998

Բանտարկված է եղել` քաղաքական դրդապատճառներով (հետագայում չհաստատված մեղադրանքներով):

Պարգևներ

Տվյալներ չկա:

Կոչումներ

Պատմական գիտությունների թեկնածու: